Vabalo Elniaragio metraščiai

2019 Rugsėjo 10
Gabrielius Liaudanskas – Svaras apie Lietuvos šaulių sąjungą
Visai neseniai Lietuvos šaulių sąjunga minėjo 100 metų jubiliejų. O ar žinai, kas tie Šauliai ir iš kur jie atsirado? Apie Šaulius ir jų veiklą Bitutė susitiko pasikalbėti su Gabrieliumi Liaudansku, geriau visiems pažįstamu kaip Svaras iš grupės G&G Sindikatas. 
2019 Liepos 31
Kiek Lietuva turėjo prezidentų?
Sveiki sulaukę vasaros, vaikai! Jums atostogos, tačiau yra žmonių, kurie liepos mėnesį tik pradeda darbą. Liepos 12 dieną stebėjome naujo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguraciją – iškilmingą priėmimą į prezidento pareigas. Jis pakeitė prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuriai vadovaujant jūs visi užaugote, o gal daugelis net ir gimėte. Bet pabandykime prisiminti ir ankstesnius Lietuvos prezidentus. O kaip kadaise atrodė rinkimai?
2019 Gegužės 29
Povandeninės paslaptys. Viktorina
Plaukioti aš nelabai mėgstu. Bet, nutūpus ant gluosnio lapo, žvelgti į ežero vandenį ir svajoti apie jo dugne nugrimzdusius miestus – tikras smagumėlis! Juk teko girdėti legendas apie paskendusius miestus ar pilis? Kad ir apie Raigardą, buvusį saloje, kurios gyventojai prisistatė tiek akmeninių pilių ir rūmų, kad jų sunkumo neišlaikęs miestas nugrimzdo po vandeniu?
2019 Vasario 28
Kryžiažodis
Išspręsk kryžiažodį ir Iš raudonuose langeliuose įrašytų raidžių iššifruok žodį, kuris apjungia visus kryžiažodyje atrastus daiktus.
2018 Liepos 17
Skautai Lietuvoje
Vasara – poilsiaujame, stovyklaujame! Stovyklas ir aš mėgstu. Čia kvepia laužo dūmais ir aidi linksmi vaikų balsai. Ypač man patinka skautų stovyklos – matau, kad ten vaikai išmoksta ir laužą įkurti, ir palapinę pastatyti, ir pažinti gamtą. Dar girdėjau, kad šie metai paskelbti Lietuvos skautų judėjimo metais, nes Lietu- viškoji skautija mini savo šimtmetį.
2018 Birželio 07
Lietuvos partizanai / viktorina
Juos dar vadino miško broliais, žaliukais, miškiniais… Ne šiaip sau – tuos karius dieną naktį glaudė miškas, patikima slėptuvė. Nedaug vilties tebuvo laimėti, tačiau jų kova liudijo, kad Lietuva ne savo noru įstojo į Sovietų Sąjungą, kad tauta priešinasi pavergėjams.
2018 Kovo 15
Šimtasis Lietuvos gimtadienis
Pasipuošusi vėliavomis, gėlėmis ir laužais Lietuva atšventė šimtąsias valstybės atkūrimo metines. Nelengvas buvo šimtmetis – patyrėme karus, nelaisvę, netektis. Bet Lietuva atsitiesė, vėl iškovojo laisvę. Sulaukėme ir dovanų – į Lietuvą neseniai atvežtas ilgą laiką laikytas dingusiu Lietuvos Nepriklausomybės Aktas.
2017 Lapkričio 26
Kodėl aš myliu Lietuvą?
Saulius Petreikis, muzikantas, multiinstrumentalistas: Ar buvo kada į galvą šovusi mintis išvažiuoti gyventi į užsienį? Jeigu sąžiningai – buvo, kai buvau moksleivis, bet ji aplankydavo trumpai, sekundę, ateidavo ir vėl dingdavo. Labai norėjau žinių ir naujų mokytojų. Tai nebuvo svajonė, kurios būčiau siekęs metų metus. Požiūris apie gyvenimą svetimoje šalyje pasikeitė, kai pradėjau važinėti po Europą kaip muzikantas. Tai prasidėjo gana anksti, studijuojant Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje. Vieną vasarą su konservatorijos orkestru išvažinėjome Prancūziją, grodami Levandų ir Vyno šventėse. Kitą vasarą visą mėnesį teko gyventi Graikijoje, kur kiekvieną vakarą grodavome su kapela. Vėliau pradėjau studijuoti Lietuvos muzikos, teatro ir kino akademijoje, turėjome įvairių kūrybinių projektų su užsienio muzikantais. Teko daug lankytis Škotijoje. Turiu draugų visame pasaulyje, pavyzdžiui, vienas geriausių draugų – vokietis, gyvenantis Lietuvoje.
2017 Birželio 28
Kas tas Seimas?
Įvairiose šalyse ir įvairiais laikais jis vadinamas įvairiai: Seimas, Aukščiausioji Taryba, Parlamentas... Tačiau esmė ta pati – tai tautos susirinkimas, sprendžiantis svarbiausius valstybės reikalus.
2017 Kovo 10
Kodėl švenčiame Kovo 11-ąją?
1922 metais susikūrė plėšri valstybė – Sovietų Sąjunga. 1940 metais ji prievarta prisijungė tris Baltijos šalis: Lietuvą, Latviją, Estiją. Ilgai nematėme laisvės. Niekas nematė laisvės Sovietų Sąjungoje.
2017 Vasario 25
Lietuvos patriarchas Jonas Basanavičius
Šalta, speiguota vasario diena. Vilniaus gatvėse minios žmonių. Keturi juodi arkliai traukia katafalką su ąžuoliniu karstu. Lydinčiųjų eisena driekiasi nuo Katedros iki pat Šv. Kazimiero bažnyčios. Jau seniai nematė Vilnius tokių iškilmingų laidotuvių. Kas mirė? Karalius? Prezidentas? Iš tiesų tą dieną ne tik vilniečiai, bet ir visa Lietuva atsisveikino su labai svarbiu žmogumi. Gal net svarbesniu už prezidentą ar karalių, nors buvo tik valstiečio sūnus. Jį vadino Lietuvos patriarchu, tėvu. Niekas kitas iki šiol nenusipelnė šio vardo, tik daktaras Jonas Basanavičius. Žinome jį kaip mokslininką, gydytoją, pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ leidėją, visuomenės veikėją. Prisimena ir gerbia Joną Basanavičių ir svetur. J. Basanavičiaus vardu pavadintą gatvę galima rasti ne tik kiekviename Lietuvos mieste, bet ir Bulgarijos miestuose Varnoje bei Lome. Įdomus ir turiningas buvo šio žmogaus gyvenimas.
2016 Gruodžio 14
Saulės mūšis – baltų vienybės diena
Jei kas paklaustų, koks garsiausias senovės lietuvių mūšis prieš kryžiuočius, nedelsdami išpyškintume: Žalgirio! O dar? Manau, kad ir Saulės mūšis daugeliui bus girdėtas ir įsimintas, jau vien dėl tokio gražaus, visai ne kariško pavadinimo. Tai irgi didelė mūsų protėvių pergalė, įvykusi prieš 780 metų. Net ir šiuos metus mūsų Seimas paskelbė Saulės mūšio metais.
2016 Rugpjūčio 16
Kaip „garvežimiai“ Lietuvą keitė
Vasara! Žinote, nusprendžiau, kad keliausiu ir aš pasipliuškenti jūroje. Tik lagaminas labai sunkus – daug senovinių rankraščių žadu per atostogas perskaityti. Tai kad vargintis nereikėtų, sakau, pavažiuosiu traukiniu ant stogo nutūpęs. Ten susipažinau su viena muse, pakvaišusia keliautoja ir traukinių istorijos žinove.
2016 Birželio 16
Darbščioji lietuvių tautos bitė
Neseniai išgirdau, kad kažkada Lietuvoje gyveno tokia rašytoja Bitė. Susidomėjau – gal, sakau, kokia mūsų Bitutės giminaitė ar pramotė. O ir šiaip džiugu, kai vabalai į žmones išeina. Bet, pasirodo, Bitė – tik slapyvardis. Rašytojos vardas buvo Gabrielė Petkevičaitė. Jei dar būtų gyva, šiais metais jai sukaktų šimtas penkiasdešimt penkeri. Taigi šioks toks jubiliejus. O ką apie aną Bitę sužinojau, ir jums papasakosiu.
2016 Kovo 09
1831 metų sukilimas – lietuvių ir lenkų kova už laisvę
Seniai seniai, tolimame Sankt Peterburge trys didelės ir plėšrios šalys – Rusija, Austrija, Prūsija pasidalino nusilpusią Lenkijos ir Lietuvos valstybę. Didžioji Lietuvos ir Lenkijos dalis atiteko Rusijai. Tačiau lietuviai ir lenkai niekada nesiliovė kovoti su Rusijos imperija, vildamiesi atkurti savo valstybę.
2016 Vasario 19
Ilgas gimtosios kalbos kelias
Vasario 21-ąją visas pasaulis švenčia Tarptautinę gimtosios kalbos dieną. Tai kalba, kurią girdime nuo pat lopšio, kuria ištariame pirmąjį žodį, kuria į mus prabyla mama ir tėtis. O kalbos, kaip ir žmonės, taip pat turi savo tėčius ir mamas, pramotes ir pratėvius, brolius, seseris ir pusseseres. Tik gimtadienio kalba neturi, nes gimsta ilgai, ne per vieną dieną.
2016 Sausio 01
Ginklai: kuo kovojo senovės lietuviai?
Daugeliui vaikų (o ypač berniukams) tikriausiai smalsu sužinoti apie senovinius ginklus, kuriais lietuviai kadaise įveikė ne vieną priešų kariauną. Gal nustebsite sužinoję, kad tais laikais (prieš aštuonis šimtus ar tūkstantį metų) populiariausias ginklas buvo visai ne kalavijas, kad kautynėms naudoti specialūs kirviai ir didžiuliai peiliai, kad mūsų protėviai ne itin mėgo šaudyti iš lankų, o kovos iečių buvo bent kelios rūšys.
2016 Sausio 01
Žymiausi vaikai Lietuvos istorijoje
Kad ir kaip gaila, istorikus dažniausiai domina visokie didūs vyrai – karvedžiai, karaliai, kunigaikščiai. Tai jie lemia valstybių ir žmonių likimus, valdo šalis, skelbia karus ir sudaro taiką. Tai apie juos rašomi metraščiai ir kronikos, o vaikams belieka tik augti ir svajoti... Štai vieną dieną jie taps kunigaikščiu ar karaliene, ir tada pasaulis tai jau apie juos sužinos!
2015 Gruodžio 31
Mindaugas – Lietuvos karalius
Tikriausiai kai kurie jūsų žino, kad liepos 6-oji vadinama Valstybės diena. Tą dieną buvo karūnuotas pirmasis Lietuvos karalius Mindaugas. Apie Mindaugą, aišku, esate girdėję visi. O vilniečiai gal netgi yra čiužinėję nuo Mindaugo paminklo. Kuo gi šis valdovas toks ypatingas, kad jam paminklai statomi? Mindaugas – pirmasis Lietuvos valdovas. Iki jo Lietuvos valstybės paprasčiausiai nebuvo. Toje vietoje, kur dabar yra Lietuva, buvo kelios kunigaikštystės, kurias valdė atskiri kunigaikščiai, ir kiekvienas jų savo žemėse tvarkėsi kaip norėjo. Galima sakyti, kad vietoj vienos Lietuvos buvo kelios valstybėlės. Tik kai kurios didesnės, o jų valdovai – galingesni už kitus. Vienas tokių buvo Mindaugas. Tuomet dar kunigaikštis, ne karalius.
2015 Gruodžio 10
Nuo kapos iki euro: pinigai Lietuvoje
Vieną dieną, lėkdamas pamiške, pamačiau žaidžiančius vaikus. Jie ieškojo lobio. Tikėjosi atrasti skrynią, pilną senovinių auksinių monetų! Kadangi labai skubėjau į žiogo vestuves, tai nesužinojau, ar jiems pavyko. Užtat dabar sugalvojau papasakoti jums apie senovės pinigus, kad žinotumėte, ko lobiuose galima atrasti.
 

 

 

 

 

 

 

 

Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?