Išmanusis Jonvabalis Žybsis

Kas kuria kompiuterinius žaidimus?

 

Daugelis vaikų namie laiką leidžia skaitydami knygas ar ką nors žaisdami. Smagu su šeima ar draugais žaisti stalo žaidimus. Smagu ir vienam prie kompiuterio pasėdėti, juolab kad virtualioje erdvėje taip pat galima žaisti su kitais vaikais. Kadangi vabalų pasaulyje kompiuterių ne taip ir daug, atsikėlęs vieną ankstų žiemos rytą jonvabalis Žybsis nusprendė daugiau sužinoti apie kompiuterinius žaidimus. Nuskrido pas tikrą jų specialistą, kuris ne tik žaidžia, bet ir pats juos kuria bei jau kelerius metus organizuoja Metų žaidimo rinkimus – tai kaunietis Arvydas Burdulis.

 

Žaidimų įvairovė

Būdamas vaikas (dabar jam 27 metai), Arvydas žaidė „Mario“, „Contra“, tankiukus ir kitus tuo laiku visų pamėgtus žaidimus (ko gero, ir tavo vyresnysis brolis ar net tėtis juos pamena). Tada dar nebuvo galima žaidžiant prisijungti prie interneto, nebuvo netgi galimybės išsaugoti žaidimo progresą – beveik visus žaidimus galėjai pereiti vienu prisėdimu per gerą pusdienį. Labiausiai Arvydui patiko tokie žaidimai, kuriuos buvo galima žaisti dviese prie vieno kompiuterio – to jis pasigenda šiuolaikiniuose žaidimuose. Tiesa, užtat dabar kur kas daugiau būdų žaisti žaidimus: kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais, išmaniaisiais televizoriais, naujosiomis mikrokonsolėmis, todėl ir žaidimai žymiai įvairesni, įtraukia daugiau žmonių.

Nors kompiuteriniai žaidimai gali daryti ir neigiamą įtaką – juk per ilgai žaidžiant silpsta regėjimas, mažai judama, nebelieka kada pabendrauti su šeima ir draugais ar tiesiog paskaityti knygą, vis dėlto niekas nenuginčys, kad kompiuteriniai žaidimai – labai geras įrankis mąstymui ir atminčiai lavinti. Mokomieji žaidimai padeda geriau įsiminti žinias, jie labai tinka norint ko nors išmokti, pavyzdžiui, skaičiuoti ar skaityti. Svarbiausia gebėti pasirinkti tinkamą žaidimą ir, žinoma, nežaisti per ilgai. Tėveliai, tik norėdami mums gero, o ne šiaip pabarti, riboja laiką, praleidžiamą prie kompiuterio. Štai Arvydas, kai buvo mažas, kartu su broliu grįžę iš mokyklos pirma sutvarkydavo kambarius, išplaudavo indus, paruošdavo pamokas ir tik paskui sėsdavo drauge žaisti „Mario“.

Dabar Arvydui labiausiai patinka loginiai, strateginiai žaidimai, kuriuos žaidžiant reikia panaudoti įvairius įgūdžius: mąstymą, vikrumą, žinias. Tai – lenktynės, įvairūs simuliatoriai, realaus laiko strategijos. Žinoma, pats būdamas žaidimų kūrėjas, privalo išbandyti ir kitus žaidimus – juk darbe negali atsilikti nuo tendencijų, tad žaisti vien savo malonumui laiko lieka nedaug.

Arvydas džiaugiasi, kad šiuo metu žaidimų pasirinkimas jauniems žaidėjams visai neblogas – yra tokie lietuviški projektai kaip mokinukai.lt arba naujai pasirodę „Išmanieji robotai“. Šie žaidimai orientuoti į mokymą, parengti pagal mokymo programą, naudojami mokyklose per pamokas. Tai ne tik smagūs, bet ir naudingi žaidimai!

 

Lietuviški žaidimai

Arvydas ne tik žaidžia, bet ir pats kuria žaidimus. Viskas prasidėjo nuo bandymo sukurti nedidelį žaidimėlį. „Supratau, kad tai puikus būdas išreikšti savo kūrybines idėjas, be to, savo kūriniu gali lengvai pasidalinti su draugais“, – džiaugėsi pašnekovas.  Jam patinka kurti žaidimus, kurie turėtų prasmę, suteiktų žaidėjams žinių, gerų emocijų ar kitų teigiamų potyrių. Mokomieji žaidimai – būtent tokie, todėl Arvydas įsidarbino įmonėje, kuriančioje kompiuterinius žaidimus vaikams.

Smagu, kad Lietuvoje kuriami tikrai geri kompiuteriniai žaidimai – geriausio žaidimo rinkimų kategorijoje kasmet sunku išrinkti nugalėtoją, nes būna labai įdomių žaidimų, taip pat pasirodo ir eksperimentinių, originalių. Lietuvoje žaidimų kūrėjų ne taip ir daug, paprastai vieni kitus pažįsta, tad Arvydui smagiausia, kai į rinkimus užregistruojamas dar nematytas, nepažįstamo kūrėjo žaidimas, ypač jei jis dar ir geras.

 

 

Kalbant apie mobiliesiems įrenginiams skirtus žaidimus, galima drąsiai teigti, kad lietuvių kūriniai yra pasaulinio lygio – juk tokiems žaidimams sukurti nereikia didelių išteklių, o puikių idėjų mūsų šalyje netrūksta. Pavyzdžiui, vienas naujausių lietuvių kūrinių „Cooking fever“ šiuo metu yra geriausių iOS (iOS – bendrovės „Apple“ sukurta operacinė sistema, skirta „iPhone“ išmaniajam telefonui ir kitiems „Apple“ įrenginiams) žaidimų dešimtuke.

 

Kaip kuriami kompiuteriniai žaidimai

Žaidimą išmaniesiems įrenginiams galima sukurti ir per mėnesį, ir net per keletą metų. Prie kiekvieno dirba nuo kelių iki keliolikos žmonių. „Yra įvairių strategijų, kaip kurti žaidimą. Vieni iš pradžių sukuria supaprastintą žaidimo versiją ir ją tobulina. Kiti pirmiausia viską suplanuoja iki menkiausių smulkmenų ir tik tada imasi darbo“, – sako Arvydas.

Prie vieno žaidimo dirba įvairių profesijų žmonių – programuotojai, dailininkai, muzikos ir garso efektų kūrėjai, vadybininkai. Sukūrus žaidimą, reikia jį išleisti. Tai užima nemažai laiko ir yra labai svarbu – juk nuo to priklauso žaidimo populiarumas. „Žaidimų išmaniesiems įrenginiams rinka – didelė ir įvairi, sunku nuspėti jos tendencijas, tad net ir turint daug patirties bei įdėjus daug darbo, negali būti tikras, kad žaidimui pasiseks“, – dalijosi patirtimi pašnekovas.

 

Rašė Aurelija Grikinaitė

 


Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?