Vabalo Elniaragio metraščiai

Kiek Lietuva turėjo prezidentų?

Sveiki sulaukę vasaros, vaikai! Jums atostogos, tačiau yra žmonių, kurie liepos mėnesį tik pradeda darbą. Liepos 12 dieną stebėjome naujo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguraciją – iškilmingą priėmimą į prezidento pareigas. Jis pakeitė prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuriai vadovaujant jūs visi užaugote, o gal daugelis net ir gimėte. Bet pabandykime prisiminti ir ankstesnius Lietuvos prezidentus. O kaip kadaise atrodė rinkimai?

Pirmieji rinkimai – į Seimą

Pirmieji visuotiniai rinkimai Lietuvoje įvyko 1920 metų balandį. Tauta rinko Steigiamąjį Seimą. Rinkimuose galėjo dalyvauti visi 21 metų sulaukę asmenys (dabar – aštuoniolikos). Lietuva buvo pažangi šalis, gana anksti suteikusi balsavimo teisę moterims. Pavyzdžiui, Šveicarijos moterys šios teisės laukė net iki 1971-ųjų! Rinkimų įstatymas skelbė, kad„visi darbininkai ir tarnautojai rinkimų dieną yra paliuosuojami nuo darbo“. To meto laikraščiuose pateikiami trumpi patarimai, kaip balsuoti:

„Vyrai ir moters! Balandžio 14 ir 15 d. rinkimai į Seimą. Perskaitykit visus kandidatų sąrašus ir tą, kurs jums labiausia patinka, kurio žmonėm labiausiai pasitikit, įdėkit į voką (konvertą) ir neškit paduot į rinkimų vietą. Nešant, reikia pasiimti pasas arba asmens pažymėjimas (paliudymas). Sąrašo nesutepkit, parašytų pavardžių nebraukykit, naujų nepridėkit, nes kitaip balsas bus perniek. Tai yra kiekvieno piliečio prievolė.“

Balsuoti buvo galima net tris dienas, gal todėl savo nuomonę tuomet išreiškė net 90 procentų visų balsavimo teisę turinčių piliečių. Kaune nekantriausieji prie rinkimų apylinkių būriavosi dar joms neatsidarius, kariuomenės daliniai balsuoti ateidavo net su orkestru.

Pirmuosius prezidentus rinko Seimas

Lietuvos valstybė tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų dažnai įvardijama „prie Smetonos“. Nenuostabu, juk Antanas Smetona buvo ne tik pirmasis, bet ir ilgiausiai valstybei vadovavęs prezidentas. Tačiau pirmieji prezidento rinkimai Lietuvoje įvyko tik 1993 metais. Tarpukario Lietuvoje Prezidentą rinko Seimas.

<...> visą straipsnį apie Lietuvos prezidentus rasi liepos-rugpjūčio žurnalo numeryje!


Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?