Tėveliams

Apie baltą ir sveiką šypseną

Bičiuli, ar kada nors skaudėjo dantuką? Kai skauda, visai nesinori šypsotis, tiesa? Bitutė parengė tau keletą paprastų patarimų, kaip rūpintis dantukais, kad nepaliautum šypsotis! Atmink: šios rekomendacijos skirtos žurnalo skaitytojų amžiaus (6-12 metų) vaikams, todėl jomis vadovautis nederėtų tavo mažesniems broliams ir sesėms. 
 
Kaip valyti dantukus?
  1. Uždėk apie 1–2 cm dantų pastos ant savo dantų šepetėlio. Pasta dažnai būna išties skani, bet nereikia viršyti numatytos normos! 
  2. Pradėk valyti savo priekinius dantukus. Po truputį judėk į šonus kruopščiais sukamaisiais judesiais. Dantų šepetėliu brėžk mažus ratukus ant danties paviršiaus. 
  3. Nepamiršk išvalyti visų dantukų paviršių! Atidžiai valyk visas vageles galinių dantukų kramtomuosiuose paviršiuose! 
  4. Kai jau visi dantukai bus švarūs, nepamiršk, kad dantų pastą reikia išspjauti. Praskalauk burną nedideliu kiekiu vandens (viena saujele), kad pastoje esantys fluoridai nebūtų visiškai išskalauti, o dalis jų galėtų pasilikti ant danties paviršiaus ir saugoti dantukus nuo dantų ėduonies. Dantų šepetėlį laikyk sausai iki kito dantukų valymo.
  5. Nepamiršk dantis valyti du kartus per parą: vieną kartą (būtinai!) vakare, kitą – bet kuriuo dienos metu (paprastai smagu išvalyti dantukus prieš mokyklą ar darželį ryte).
Ką dar reikėtų žinoti?
Vieni vaikai dantų pastą renkasi pagal piešinėlį ant pakuotės, kitiems ją išrenka tėveliai. Norėčiau tau patarti, į ką būtina atkreipti dėmesį renkantis. Labai svarbu vyresniems nei šešerių metų vaikams (neturintiems didelės dantų ėduonies rizikos) valyti dantis pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Kartais tėveliai skeptiškai žiūri į fluoro savo sudėtyje turinčias dantų pastas. Odontologiniais tyrimais įrodyta, kad fluoro kiekiai, esantys dantų pastose, yra saugūsir veiksmingi, jeigu yra naudojami pagal paskirtas rekomendacijas ir neviršijama fluoro norma. Vaikai, turintys bent vieną ėduonies pažeistą dantuką, turėtų rinktis pastą su 1450 ppm fluoridų (taip pat ir suaugusieji, neįgalieji ar bendros sveikatos problemų turintys vaikai). 
Nepamiršk: vakare išsivalius dantukus nederėtų papildomai užkandžiauti ar gerti saldžių gėrimų. Vanduo – geriausias pasirinkimas. 
 
Motyvuok save! Šiuo laikotarpiu tavo pieniniai dantukai keičiasi į nuolatinius, kuriuos turėsi visą gyvenimą, todėl turi juos itin kruopščiai prižiūrėti, kiekvieną paviršių atsakingai nuvalyti. Tėvelių priežiūra – labai svarbi tavo dantų profilaktikos dalis. Valykite dantis kartu ir vieni iš kitų mokykitės!
 
Saldumynų taupymas. Tai puiki iniciatyva, tausojanti vaikų dantukus! Į Lietuvą iš Skandinavijos šalių atkeliavo tradicija, kviečianti pasirinkti vieną dieną savaitėje, kuomet galėsi valgyti saldainius, kuriuos sukaupsi per kitas savaitės dienas. Jeigu nori pasidomėti plačiau – internete parašyk „Saldumynai šeštadieniais“. Iššūkis nemažas, bet gal pabandom? 
 
Parengė Gabrielė Tamošiūnaitė
Tekste remiamasi Lietuvos Respublikos odontologų rūmų rekomendacijomis

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?