DJ Voro laisvalaikio tinklas

Apie pabaisą Nianą ir kinų Naujuosius metus

Įpusėjo žiema, praėjo šv. Kalėdos ir Naujieji metai. Jau turbūt išpakavai visas dovanas, jos rado savo vietas, tuojau baigsis žiemos atostogos, reikės grįžti į mokyklą. Bet ar žinai, kad ne visi pasaulio vaikai Naujuosius metus švenčia tą pačią dieną, tai yra sausio pirmąją? Yra tokių šalių, kuriose vaikai savo naujametinių dovanėlių dar negavo, pavyzdžiui, Kinija, Vietnamas, Korėja. Ten Naujieji metai švenčiami pagal Mėnulio kalendorių, todėl tokių šalių Naujųjų metų data kasmet yra vis kita. 2019-aisiais kinų Naujieji metai bus švenčiami vasario 5 d. 
 
Kinų pasaulyje gyvena nemažai, tad savo Naujuosius metus jie švenčia ne tik gimtojoje Kinijoje ar kaimyninėse Azijos šalyse – kad ir kur begyventų, tai daro net Amerikos ir Europos didmiesčiuose. Gal net teko tokią šventę matyti? Jei neteko, Bitutė kviečia kartu paskaityti seną legendą apie kinų Naujuosius metus ir sužinoti, kaip jie švenčiami šiandien.
 
Legenda apie pabaisą Nianą
 
Šventės pavadinimas kinų kalba skamba Guo Nian, o tai reiškia „švęsti arba sutikti naujus metus“ ir  „nugalėti Nianą“, nes žodžiai metai ir Nianas kinų kalboje žymimi tuo pačiu simboliu.
 
Legenda pasakoja, kad labai seniai jūros gilumoje gyveno pabaisa vardu Nianas. Ji buvo su didele galva ir aštriais ragais. Visus metus pabaisa tūnodavo giliai po vandeniu, tačiau vieną kartą kasmet, Naujųjų metų išvakarėse, išnirdavo ir užpuldavo aplinkinius kaimus, kur valgydavo žmones bei gyvulius. Todėl artėjant tai dienai žmonės iš kaimelių keliaudavo toli į kalnus, kur slėpdavosi nuo pabaisos. Jie ilgai gyveno bijodami Niano, kol vieną dieną kaimelyje pasirodė senas žmogus rausvu veidu ir baltais plaukais. Jis atsisakė slėptis kalnuose su visais ir pasiliko kaime vienas. Senolis apklijavo namų duris raudonomis popieriaus skiautėmis, degino bambukus, kurie degdami sproginėjo ir skleidė garsą, panašų į fejerverkų, uždegė daugybę žvakių namuose ir pats apsivilko raudonais drabužiais. Visų šių ryškių spalvų ir garsų pabaisa išsigando ir senolio neužpuolė. Kai kaimo gyventojai grįžo, jie labai nustebo radę kaimelį nenuniokotą. Senolis išmokė žmones, kaip išgąsdinti pabaisą. Jie taip ir darė kasmet Naujųjų metų išvakarėse, ir pabaisa Nianas niekada nebegrįžo. O šios tradicijos išliko ir dabar yra šventimo dalis. 
 
<...>
 
Na o perskaityti visą straipsnį ir sužinoti, kaip kinai švenčia Naujuosius metus, jau gali naujausiame „Bitutės“ žurnalo numeryje!

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?