DJ Voro laisvalaikio tinklas

Kaukvabalio mokslinčiaus akademija: ar kosmosas irgi prišiukšlintas?

Mokytoja mums pasakojo apie gamtos teršimą šiukšlėmis, tad pagalvojau: ar kosmosas irgi prišiukšlintas?
 
Žmonės, kuriems nerūpi gamta, po savęs gana dažnai palieka šiukšlių. Tai gali matyti kaskart, kai iškylauji kokioje nors viešoje stovyklavietėje. Žinoma, viena yra žmonių neatsakingumas, kita – kai palikti šiukšlių yra neišvengiama. Taip yra su artimuoju kosmosu. Mes, paleisdami raketas į Žemės orbitą, neišvengiamai joje paliekame įvairių atliekų: palydovai, raketų nešėjų dalys, pasimetusios erdvėlaivių dalys ir panašiai. 
O ar daug šiukšlių? Jų išties nemažai. Apytiksliais skaičiavimais 500-800 kilometrų aukštyje skrieja bent 7000 didelių objektų.  Toje pat erdvėje dar esama apie 40 000 registruotų nuolaužų, kurios yra erdvėlaivių ir raketų detalės. O jeigu dar pridėsime įvairias smulkias šiukšles (dažų atplaišos ir panašiai), tai jų galėsime priskaičiuoti dar 3 milijonus.
Visos šios šiukšlės yra ypač pavojingos. Kai kurios juda 29 kilometrų per valandą greičiu, tad net smulki dulkelė, tokiu greičiu įsirėžusi į erdvėlaivio korpusą, gali pridaryti daug žalos. Šiuo metu aktyviai rūpinamasi artimojo kosmoso ekologija kuriant šiukšlių valymo projektus, pavyzdžiui, daugkartinio naudojimo erdvėlaivius, ženkliai sumažinusius paliekamų šiukšlių kiekį.
 
Jei kosmose peršalčiau, ar man bėgtų nosis?
 
Atsakymą į šį i kitus įdomius klausimus rasi naujausiame Bitutės žurnalo numeryje, kurį jau gali įsigyti prekybos centruose ir parapijose!
 

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?