Tėveliams

Kaip Lietuva žengė į ryšių ir informacijos amžių

„Labai geras daiktas yra televizorius – vos tiktai nubudus, aš galiu išvysti jus, pasaulio vaikai“, – tokia graži „Tele Bim Bam“ daina pagal poeto Sigito Gedos žodžius. Kai pats poetas buvo vaikas, apie tokį stebuklą kaip televizorius niekas nė nenutuokė.
 
 
Gedimino pilis – telegrafo bokštas 
 
Vos prieš pusantro šimto metų pasaulis atrodė labai didelis. Ištekėjusi į tolimesnį kaimą mergina, išėjęs į miestą dirbti sūnus jau labai retai besusitikdavo savo artimuosius. Laiškai keliavo ilgai, ne visi ir rašyti bei skaityti mokėjo. XIX a. viduryje nauji išradimai jau leido greitai pasiųsti žinutę net ir už vandenyno. Prasidėjo ryšių amžius.
 
Iš visų technologijos stebuklų tiek Lietuva, tiek pasaulis anksčiausiai pažino telegrafą. Naujasis išradimas elektros impulsais siuntė pranešimus iš vienos vietos į kitą. Priėmimo stotyje įtaisytas rašiklis judančioje popieriaus juostelėje brėždavo tašką arba brūkšnį – tai buvo vadinamoji Morzės abėcėlė. Išradėjo Samuelio Morzės sukurta abėcėlė ir buvo skirta perduoti žinioms telegrafu. Trumpas impulsas joje užrašomas kaip taškas, ilgas – kaip brūkšnys. Tikriausiai visi žino SOS – Morzės abėcėlės pavojaus šaukinį, kurį sudaro trys trumpi, trys ilgi ir trys trumpi signalai. Jį verta mokėti kiekvienam – patekęs į pavojų, galėsi šauktis pagalbos signalizuodamas žibintuvėliu ar stuksendamas į sieną.
 
 <...>
 
Visą straipsnį skaitykite rugsėjo-spalio žurnalo numeryje!

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?