Tėveliams

Vaikų draugystė su klasikine muzika

Beveik kiekvieną sekmadienį Lietuvos nacionalinė filharmonija rengia koncertus visai šeimai ir kviečia nuo pačių mažiausių iki pačių vyriausių kartu patirti klasikinės muzikos džiaugsmą, jos grožį ir žavesį

Muzikos kūriniai šiuose koncertuose atliekami talkininkaujant ir aktoriams, šokėjams, muzikologams, dailininkams. Koncertus lydi komentarai, pasakojimai, kad žiūrovai suprastų, kokio žanro, epochos, kompozitoriaus kūrinys atliekamas, kokius muzikinius instrumentus mažieji žiūrovai scenoje mato. Neretai vaikams užduodami klausimai arba, atvirkščiai, vaikai gali paklausti, kas jiems įdomu. Skambanti muzika atskleidžiama per šokį, vaidinimus, kostiumus, kaukes ir papuošimus. Taip užsimezga graži draugystė tarp vaikų ir klasikinės muzikos. Juk kur kitur, jei ne šiuose koncertuose mažieji žiūrovai, kurie į vakarinius koncertus dar neįleidžiami, susipažins su nemirštančia ir amžina klasikine muzika?!

Atgyjantys paveikslėliai

Štai gruodžio viduryje Vilniaus filharmonijoje įvyko kūrinio „Parodos paveikslėliai“ premjera. Koncerte grojo Valstybinis Vilniaus kvartetas, į komandą pasikvietęs ir kontrabosistą Arnoldą Gurinavičių, šokėją Gretą Grinevičiūtę bei aktorių Taurą Čižą. Dailininkas Vitalis Čepkauskas parengė specialias kaukes ir kostiumus, o visą šį teatralizuotą koncertą režisavo žymi režisierė Jūratė Vansk.

Šiame koncerte labai neįprastai atgyja dailininko Viktoro Hartmano paveikslai, kuriuos garsus rusų kompozitorius Modestas Musorgskis sumanė perteikti per muziką. Taigi koncerte atgyja gnomas, sena pilis, jaučių traukiamas vežimas, neišsiritę paukščiukai, du žydai, Limožo turgus, katakombos, trobelė ant vištos kojelės ir ragana, karžygių vartai.

Nors koncertą lydi nuolatinis aktoriaus pasakojimas, kad vaikai suprastų, kas grojama, lakiai vaizduotei vietos taip pat paliekama. Šokėja ir aktorius paveikslėlius perteikia taip, kad liktų ir paslapties, o kiekvienas žiūrovas galėtų leisti savo vaizduotei pasinerti į fantazijų pasaulį.
 
Beje, šis koncertas Vilniuje bus kartojamas kovo 26 dieną. Taip pat sausio 29 dieną koncertas bus atvežtas į Kauno filharmoniją, o kovo 15 dieną – ir į Klaipėdos koncertų salę.

Meilė klasikai

Bitutei teko didelė garbė apsilankyti generalinėje šio koncerto repeticijoje, tuščioje salėje atlikėjams repetuojant kūrinį, kurio dar beveik niekas negirdėjo. Paskraidžiusi po didelę ir labai gražią filharmonijos salę, Bitutė pakalbino ir pačią koncerto režisierę Jūratę Vansk.

 „Labai svarbu, kad vaikams nuo mažens būtų perduodama meilė klasikinei muzikai. Būtent todėl verta klasikinę muziką teatralizuoti, suteikti jai tam tikrų spalvų. Teatras ir šokis neturi užgožti skambančios muzikos, bet turi padėti ją išgirsti, – įsitikinusi režisierė. – Koncerte „Parodos paveikslėliai“ pasirinkome šokėją ir aktorių, bet nenorėjome atgaminti paveikslėlių originalų. Norėjome palikti laisvę vaikų išradingumui ir fantazijai.“

Laisvė fantazuoti

Pirmuoju smuiku Vilniaus valstybiniame kvartete griežianti Dalia Kuznecovaitė pirmą kartą filharmonijoje grojo dar būdama septynerių metų. Jos mama – taip pat smuikininkė, tad Dalia nuolatos nuo mažens lankydavosi repeticijose, koncertuose. Groti ji pradėjo būdama ketverių.

„Man atrodo, labai svarbu, kad būtų kuo daugiau klasikinės muzikos koncertų vaikams, –  įsitikinusi Dalia. – Jau patiems mažiausiems vaikams reikia pradėti diegti meilę klasikinei muzikai. Pati ateinu į filharmoniją kaip žiūrovė, kad pamatyčiau, kokie koncertai čia skamba vaikams. Labai apsidžiaugiu pamačiusi pilną salę vaikų. Normalu, kad jie nesėdi sustingę. Smagu, kai reaguoja į muziką. Muzika sukelia vaikams jausmus ir jie išreiškia juos judesiais. Vaikai dažnai klausydami koncerto siūbuoja, kartu diriguoja.“

Bitutė paklausė Dalios, kas yra pirmasis smuikas, kuo jis skiriasi nuo antrojo? „Pirmasis smuikas atlieka solo partiją, o antrasis – pritariamąją. Bet visi esame labai svarbūs. Jei nebūtų antrojo smuiko, nebūtų ir kvarteto. Pirmasis smuikas vadovauja kvartetui, kaip kad orkestrui vadovauja dirigentas.“

Keliaujantys koncertai

Birutė Urbonienė, šių koncertų koordinatorė, Bitutei pasakojo, kad koncertai visai šeimai vyksta nuo 1996 metų. Filharmonijoje koncertuoja ne tik čia dirbantys muzikantai, bet ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai, M. K. Čiurlionio menų gimnazijos moksleiviai, gabiausi vaikai iš įvairių muzikos mokyklų, kolektyvai iš visos Lietuvos.  Koncertai visai šeimai vežami ir į kitus Lietuvos miestus, miestelius, rajonus. Daug koncertuojama Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Kaišiadorių rajone, Žiežmariuose, Rumšiškėse, Zarasų rajone ir kitur. Tad norintys visada gali paprašyti atvežti jiems patinkantį koncertą ir į jų miestą, kad su klasikine muzika susidraugautų kuo daugiau šeimų visoje Lietuvoje.


Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?