Tėveliams

Talino zoologijos sodas

Turbūt nerasime vaiko, kuriam nepatiktų apsilankyti zoologijos sode. Daugelis jūsų greičiausiai jau esate buvę zooparke: kas Lietuvoje, o kas ir kitose šalyse. O štai „Bitutė“ apsilankė Taline, Estijos sostinėje, esančiame zoologijos sode ir ne bet kada, o – naktį. Taip taip, naktį. Mat šis zoologijos sodas lankytojus priima ne tik dieną įprastu darbo laiku, tačiau ir rengia ekskursijas su gidu po parką naktį.
 
Faktai:
Įkurtas: 1939 m.
Pirmasis gyvūnas: lūšiukas vardu Ilu. Lūšis yra ir zoologijos sodo simbolis.
Plotas: 89 ha
Gyvūnų skaičius: 7700
Darbuotojų skaičius: virš 200
Pagalbininkų savanorių skaičius: virš 50
Nuo 2009 metų yra pats lankomiausias zoologijos sodas Baltijos šalyse.
 
Su parku ir jo gyventojais „Bitutę“ supažindino jo darbuotojos Inari Leiman ir Darja Zubariova. Jos labai įdomiai pasakojo apie patį zooparką, gyvūnus ir galėtų apie kiekvieną jų kalbėti valandomis.
Beje, zoologijos sodo darbuotojams nuolat talkina ir savanoriai pagalbininkai. Jais gali tapti kiekvienas, kuris yra vyresnis negu 15 metų ir myli gyvūnus. Pagalbininkai moksleiviai padeda prižiūrėti gyvūnus mažajame vaikų zooparke, maitina, valo gardus, ruošia maistą. Vyresni – tvarko parko aplinką, remontuoja ir dažo gyvūnų namus, pjauna žolę, išvežioja gyvūnams maistą iš virtuvės ir t.t.
 
Kodėl rengiamos ekskursijos naktį?
Naktinės ekskursijos prasideda 21 val. ir trunka mažiausiai iki vidurnakčio, o kartais net iki 1 val. nakties. Apsilankius zoologijos sode naktį galima stebėti visiškai kitokį gyvūnų elgesį. Kai kurie gyvūnai nesitiki, kad lankytojai juos stebės prieblandoje, jie pripratę matyti žmones dieną. Kiti gi yra naktiniai gyvūnai, aktyvūs tik tamsiu paros metu. Tad dieną jie miega ar pasislepia savo nameliuose, o naktį lankytojai gali stebėti šių gyvūnų elgseną.
 
Kaip gyvūnai patenka į zoologijos sodą?
Ogi pasirodo, viso pasaulio parkai keičiasi gyvūnais. Yra speciali organizacija, kuri prižiūri šiuos mainus ir pataria kuriam parkui kurį gyvūną reikia atsiųsti. Tokiu būdu sureguliuojama, kad visuose zoologijos soduose būtų pakankama gyvūnų įvairovė. Taip pat kontroliuojamas gyvūnų dauginimas, išsaugomos nykstančios rūšys. Ne kartą yra keliavę gyvūnai iš Lietuvos zooparko į Taliną, o Talinas siuntė gyvūnėlius mums. Kartais gyvūnus sodui dovanoja ir žmonės.
 
Zoologijos sodo virtuvė
Talino zoologijos sode stengiamasi gyvūnams sudaryti kuo natūralesnes sąlygas, kad gyvūnai jaustųsi tarsi gamtoje. Prižiūrėtojai taip pat nepratina gyvūnų prie žmonių, nejaukina jų ir nedresuoja. Maistas ruošiamas specialioje virtuvėje, kur kiekvienam gyvūnui sudarytas valgiaraštis. Maitinami gyvūnai indivudualiai, kiekvienas pagal gamtos numatytą ritmą. Štai tigrai ar liūtai maisto gauna ne kasdien, o tik kelis kartus per savaitę. O dramblys – kiekvieną dieną ir suėda jis apie 200 kg maisto per dieną. Daugiausia – žolės, šieno, daržovių ir užkanda dviem kilogramais duonos.
 
Kaip išgyvena mūsų šaltas žiemas iš pietų kraštų atgabenti gyvūnai? Kad ir kengūros? Talino parko kengūros atvykusios iš tolimosios Tasmanijos, o ten žiemos panašios į Estijos žiemas. Be to, kengūros turi specialų namelį, kur gali šildytis ar ilsėtis, kai pavargsta šokinėti per pusnis. Drambliai, begemotai, raganosiai, krokodilai – visi turi pastogę šaltuoju metų laiku. Beje, drambliai kartais išeina pasivaikščioti ir žiemą, ypač jeigu šviečia saulutė. Tačiau jie nemėgsta vaikščioti per sniegą, nes labai slysta jų padai.
 
Pramogos
Kad gyvūnai nenuobodžiautų savo teritorijoje, parko darbuotojai ir savanoriai atneša jiems įvairiausių žaislų – ir nupirktų parduotuvėje, ir savos gamybos. Spėkite, koks mėgstamiausias liūto žaislas? Pati paprasčiausia kartoninė dėžė. Kaip tikras kačių šeimos atstovas, liūtas, kaip ir naminis katinėlis, mieliausiai žaidžia su dėže: stumdo, vartalioja, mėgina įlipti. Tigras labai mėgsta futbolo kamuolius: ypač smagu perkąsti juos vienu kąsniu. Meškėnams gaminami „galvosūkiai“ iš tuščių plastikinių butelių ar vandentiekio vamzdžių: į vidų įdedama maisto, kurį gyvūnai turi rasti ir išsiimti. Kartą metuose zoologijos sodas skelbia gyvūnų žaislų dieną ir visi norintys gali atnešti ir padovanoti gyvūnėliams žaisliukų.
 
Vardai
Beveik kiekvienas zoologijos sodo gyventojas turi vardą. Vardus renka prižiūrėtojai savo globojamiems gyvūnams. Kartais užverda tikri ginčai – kiekvienas nori pavadinti tik gimusį mažylį savo išrinktu vardu. Tad tenka traukti burtus – surašomi visi siūlomi vardai ir kas nors iš darbuotojų ištraukia vieną lapelį su vardu. Keletą kartų zoologijos sodas net prašė Talino gyventojų pagalbos – šie siūlė vardus ir visas miestas rinko tinkamiausią.
 
Neprašyti svečiai
Zoologijos sodas sulaukia ne tik daug lankytojų, tačiau ir neprašytų svečių. Paukščių aptvarus bei tvenkinius labai mėgsta iš pajūrio atskridusios žuvėdros. Jos vagia parko paukščiams skirtą lesalą. Tačiau tai nėra didžiausia bėda - lesalo užtektų visiems. Bet žuvėdros tikros nenaudėlės: sudaužo kitų paukščių kiaušinius, pavagia jauniklius. Dar zoologijos sode naktimis mėgsta apsilankyti miesto lapės. Negi mieste tikrai gyvena lapių? Pasirodo jų yra kiekviename mieste, tik jos moka gerai slapstytis ir mes jas retai sutinkame. Ieškodamos skanumynų Talino lapės įsigudrina įveikti visas užtvaras ir kliūtis. Jos net pagal garsą žino, kada išsijungia elektrinė tvoros apsauga ir kada galima ją peršokti.
 
Baltieji lokiai laukia naujų namų
Taline zooparke gyvena baltųjų lokių šeimyna: tėtis, mama Frida ir jų dukrelė Nora. Inari papasakojo, kad kai Norai buvo dveji metukai ir jai atėjo laikas apsigyventi atskirai nuo mamos, meškutė buvo perkelta į savo aptvarą. Netikėtai Nora pastebėjo gretimame aptvare sėdintį rudąjį lokį. Norai tai buvo netikėtumas: negi būna ir kitokių, ne tik baltųjų lokių? Rudojo meškio ji bijojo keletą mėnesių, kol susitaikė su mintimi, kad yra pasaulyje ir kitokios spalvos lokių. Beje, ar žinote, kokios spalvos yra baltųjų lokių oda? Ji visada juoda. O kokios spalvos kailio plaukai? Sakysite, juokingas klausimas. Iš tiesų baltojo lokio kailio plaukai yra permatomi, tuščiaviduriai vamzdukai. Jie laužia šviesą ir todėl mums atrodo balti. Anksčiau buvo manyta, kad baltieji lokiai gyvena ant ledo. Todėl visuose zoologijos soduose lokiams buvo įrengiami aptvarai su kietomis betoninėmis grindimis. Tačiau naujausios mokslo žinios teigia, kad lokiai ant ledo tik medžioja, o gyventi jiems patogiausia ant žolės ar kito minkšto paviršiaus. Tad ir Talino zoologijos sodas šiuo metu įgyvendina didelį projektą – pradeda statyti naują, specialiai baltiesiems lokiams pritaikytą gyventi namą.
 
Išsiblaškiusios antys
Antys nuolat pamiršta, kiek turi ančiukų. Štai tvenkinyje plaukioja dvi antys su mažyliais. Kiekviena turi po 5 ančiukus. Jos susitinka, o išsiskirsčiusios jau viena turi 8, o kita - 2 ančiukus. Ir nė viena nepastebi, kad vaikų skaičius pasikeitęs. Darja papasakojo, kad radus kur nors pasimetusį mažą ančiuką, galima jį drąsiai duoti bet kuriai ančiai ir ši kuo ramiausiai augins paukščiuką kaip savo.
 
Linksmieji ruoniai
Talino zoologijos sode šiuo metu gyvena du ruoniai. Jų baseiną reikia nuolat valyti, nušveisti užaugusias žoles. Valymo metu iš baseino išleidžiamas vanduo ir sodo darbuotojas imasi darbo. Tačiau ruoniai mano, kad tai – ne generalinis tvarkymasis, o linksmas žaidimas. Tad ima dūkti ir mėgina visais įmanomais būdais į savo žaidimus įtraukti ir valytoją. Įsibėgėja ir visu savo 100 kg svoriu trenkiasi į žmogų, kad šis nuvirstų ir smagiai pasiridinėtų kartu su jais baseino dugnu. Deja, bet darbuotojui tai nesuteikia džiaugsmo. Tad valymo darbai dabar atliekami su „apsauginiais“. Vienas žmogus šveičia baseino dugną, o kiti du mėgina atitraukti ruonių dėmesį ir saugo savo kolegą nuo smūgių.
 
Dar daug gyvūnų aplankėme tą naktį ir daug istorijų išgirdome iš Inari ir Darjos. O jeigu kada būsite Taline, būtinai apsilankykite zoologijos sode ir susipažinkite su baltosiomis pelėdomis, elniais, bezdžionėlėmis, povais, snieginiais gepardais, hienomis ir daugybe kitų nuostabių gyvūnų.

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?