Tėveliams

Kipras – sala, kur gyvena draugiški žmonės

Ar žinai šalį, kurioje viskas vyksta atvirkščiai? Ne, tai ne Stebuklų šalis, į kurią nukeliavo Alisa. Pasaulyje yra nemažai valstybių, kur žmonės gyvena kitaip, nei mes įpratę. Pavyzdžiui, važiuoja ne dešine, o kaire kelio puse! Viena tokių šalių yra Kipras – sala ir valstybė Viduržemio jūroje. Tačiau, nepaisant kai kurių keistų taisyklių, kipriečiai labai draugiški ir svetingi žmonės ir juos tikrai smagu aplankyti!
 
Nors Kipro sala gana nedidelė, joje tikrai yra ką pamatyti, juolab kad čia gyvena dvi skirtingos kultūros – sala padalinta į pietinę, graikišką dalį, ir šiaurinę, kurią valdo turkai. Turistai iš vienos dalies į kitą gali patekti laisvai, tereikia turėti asmens dokumentą. Salos sostinė ir didžiausias miestas Nikosija taip pat padalintas pusiau.
 
Salą aplankyti verta dar ir todėl, kad maždaug devynis mėnesius čia trunka vasara, o likusius tris – pavasaris. Tiesa, sausį, vasarį kalnuose būna ir sniego. Keletui savaičių atidaromos slidinėjimo trasos ir tuo metu į aukščiausius salos kalnus plūsta sniego pasiilgę vietos gyventojai. Prisigalvoja čia įvairiausių pramogų, net besmegenius lipdo! Nuo aukščiausio saloje Olimpo kalno atsiveria puikūs vaizdai, o leidžiantis žemyn galima aplankyti labai seną ir gražų Kykos vienuolyną.
 
Įdomūs ir Kipro miestai. Pagrindinis salos oro uostas įsikūręs Larnakoje. Šiame mieste galima pasivaikščioti pajūriu, aplankyti senovinę pilį ir keletą bažnyčių bei muziejų, o seniausi išlikę pastatai ar griuvėsiai čia – net 3000 metų senumo! Šalia Larnakos miesto yra ir didžiulis sūraus vandens ežeras, kuriame būriuojasi flamingai – įspūdingi rožinės spalvos paukščiai.
 
Visi atvykę į Kiprą pamėgsta Aja Napos miestelį. Čia daug pramogų, pačių gražiausių paplūdimių ir pakrantės kelių, kuriais norisi važiuoti ne vieną dešimtį kilometrų. Miesto centre įsikūręs 500 metų senumo vienuolynas.
 
Kiekvienas atvykęs į Kiprą nepraleidžia galimybės aplankyti garsiųjų Cape Greco uolų. Tai labai gražūs, natūraliai gamtos suformuoti urvai ir akmeniniai tilteliai. Vasarą vietos gyventojai mėgsta nuo olų šokinėti į jūrą, tačiau ne kiekvienam atvykėliui užtenka drąsos išmėginti šią pramogą.
Kitas miestas – Pafosas, vadinamas muziejumi po atviru dangumi, nes išlikę daug įdomių senovinių statinių. Čia galima aplankyti karalių kapus, keletą bažnyčių bei muziejų, kuriuose saugomi archeologiniai radiniai. Miestas įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Važiuojant pakrante į Pafosą galima pasigrožėti nuostabiais vaizdais, vienas tokių – Afroditės akmuo. Čia, pasak legendos, deivė Afroditė išnėrė iš jūros gelmių, o kai kurie žmonės tiki, kad maudynės šioje vietoje jaunina ir suteikia grožio.
 
Vienas gražiausių miestų turkų valdomoje salos pusėje – Kirėnijos uostas. Mieste ir aplink jį yra nemažai senovinių pilių, bažnyčių ir kitokių statinių, miestą supa gražūs kalnai, o išalkus galima paragauti tradicinių turkiškų patiekalų. Kirėnijos pilis pastatyta VII amžiuje. Dabar ši tvirtovė paversta muziejumi, kuriame galima pamatyti senovinio Kirėnijos laivo liekanas – manoma, kad šis pirklių laivas yra seniausias pasaulyje!
Kipre galima aplankyti daug įdomių dalykų, tačiau neišdildomą įspūdį palieka Kipro gyventojai – žmonės čia be galo draugiški ir paslaugūs.
 
Įdomu
 
Istorikai iki šiol nesutaria, kuria kelio puse buvo važinėjama senovės Europoje. Manoma, kad Romos imperijoje raiteliai jodavo kaire kelio puse, kad prireikus dešine ranka galėtų pasiimti kardą ir apsiginti nuo priešo. Jiems užkariavus Didžiąją Britaniją, tokia tradicija paplito ir šioje šalyje. Taip pat sėsti ant arklio buvo patogiau iš tos pusės, iš kurios netrukdydavo kardas. Gerokai vėliau, jau XVIII amžiuje, Didžiosios Britanijos vyriausybė patvirtino Kelių aktą. Jame, kaip buvo įprasta, rekomendavo laikytis kairės kelio pusės ir toks eismas išliko šioje valstybėje bei jos buvusiose kolonijose iki pat mūsų laikų.

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?