DJ Voro laisvalaikio tinklas

Kaukvabalio Mokslinčiaus akademija

Kas buvo pirmasis mokslininkas? (Aistė, 7 m.)
Juo turbūt buvo tas žmogus, kuris pirmasis pradėjo naudoti įrankius. Tačiau pirmuoju tikru mokslininku laikomas Talis, gyvenęs senovės Graikijos mieste Milete (todėl jį dabar vadina Taliu iš Mileto arba Taliu Miletiečiu). Jis gyveno apie 600 m. prieš Kristų. Talis buvo tas, kuris pirmasis pradėjo tyrinėti gamtą darydamas eksperimentus. Mokslininkai čia pavartotų sudėtingą žodį ir pasakytų, kad gamtą jis tyrinėjo empiriškai. Iki tol visi, kas tyrė gamtą, viską darė teoriškai, apie ją kalbėdami, bet prie jos neprisiliesdami. Čia būtų tas pats, jei perskaitęs Žiulio Verno knygą „Aplink Žemę per 80 dienų“, sakytum, jog pats ją apkeliavai. Teoriniai senovės filosofų svarstymai įvėlė daug klaidų apie gamtos suvokimą, tačiau nuo Talio iš Mileto tų klaidų pradėjo mažėti, nes atsirado naujas būdas tirti gamtą.
 
Pažvelgęs į Mėnulį matau žmogaus veidą, kodėl taip yra? (Tautvydas, 5 m.)
Daug žmonių, žvelgdami į Mėnulio pilnatį, mato žmogiško veido bruožus (galbūt todėl senovėje žmonės tikėjo, kad Mėnulis yra gyvas padaras ar net dievas). Kai kurie žmonės jame mato zuikį, dar kiti nieko nemato. Kodėl? Tai susiję su mūsų psichologija. Žvelgdami į aiškių kontūrų neturinčius daiktus, nesąmoningai ieškome mums pažįstamų daiktų siluetų. Čia mūsų smegenys, net pačios to nenorėdamos, apsigauna pačios ir apgauna mus. Turbūt esi internete matęs nuotraukų, kur seno namo lange matyti žmogaus siluetas, o prie nuotraukos parašyta, kad čia nufotografuotas vaiduoklis. Taip jau yra, kad jei Mėnulyje nėra jokio veido, o vaiduokliškoje nuotraukoje vaiduoklio – mūsų smegenys juos sukuria. Mokslininkai šį efektą vadina pareidolija. Mūsų smegenys yra tokios įdomios, kad dažnai geba krėsti netikėtų pokštų.
 
Kaip vadinasi ryškiausia žvaigždė danguje? (Vitalija, 6 m.)
Jei daugumos žmonių paprašytum pasakyti, kaip vadinasi ta ryškiausia žvaigždė danguje, jie nedvejodami pasakytų, kad tai Šiaurinė žvaigždė ir, žinoma, suklystų, nes Šiaurinė žvaigždė iš tiesų neryški ir ne kiekvienas ją sugeba rasti. Bet mes su tavimi esame mokslininkai, tad žinome, kad ryškiausia naktinio dangaus žvaigždė yra Sirijus (jei to nežinojai, nenusimink, mokslininkai taip pat ne viską žino). Sirijus yra už 8,58 šviesmečio, Didžiojo Šuns žvaigždyne, todėl kartais vadinamas Šuns žvaigžde. Negana to, Sirijus iš tiesų turi sesutę, baltąją nykštukę ir abi šios žvaigždės sukasi aplink viena kitą, bet mes jas matome kaip vieną. Mokslininkai Sirijų ir jo sesutę, vadina dvinare žvaigžde.
 
Kaip surasti Šiaurinę žvaigždę? (Saulius, 8 m.)
Šiaurinę žvaigždę suranda ne kiekvienas, bet smagu, kad tau rūpi šis klausimas. Trumpai papasakosiu, kaip padaryti tai be vargo (galėsi nustebinti savo tėvelius ir draugus). Taigi, pradžioje tau reikia susirasti Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyną (tai toks didelis samtis danguje, jį žino daugelis, tad tėveliai be vargo juos tau parodys), tada reikia susirasti dvi kraštines samčio žvaigždes, esančias priešingoje pusėje nei kotas. Iškėlęs pirštą pamatuok atstumą tarp tų dviejų žvaigždžių. Tada, lyg pratęsdamas įsivaizduojamą brūkšnį tolyn, išmatuok atstumą, lygų penkis kartus tiek, kiek buvo tarp tų dviejų kraštinių samčio žvaigždžių. Baigęs matuoti, rasi neryškią žvaigždutę, ji ir bus Šiaurinė (jei nesupratai aprašymo, greta pridedu paveikslėlį, kuriame viskas aiškiai pavaizduota). Šiaurinė yra ryškiausia Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždė ir visada randama dangaus skliauto centre, tad pagal ją senovės jūrininkai galėjo orientuotis keliaudami po pasaulį ir atrasdami naujas žemes.

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?