DJ Voro laisvalaikio tinklas

Kaukvabalio Mokslinčiaus akademija

Kokia žvaigždė yra arčiausiai mūsų? (Gediminas, 7 m.)
Artimiausia žvaigždė yra Saulė. Nustebote? Mes ją matome kitokią nei kitas žvaigždes, nes ji, žvelgiant kosminiais mastais, yra labai arti – viso labo už 150 milijonų kilometrų. Saulės šviesa iki mūsų keliauja net 8 minutes (šviesos greitis yra 300 000 km/s). Kita artimiausia žvaigždė, kurią gali pamatyti naktiniame danguje, yra Kentauro Proksima. Nuo Žemės ji nutolusi per 4,2 šviesmečio – 270 000 kartų toliau nei atstumas nuo Saulės iki Žemės. Kentauro Proksimos šviesa iki mūsų planetos keliauja daugiau kaip ketverius metus. Jei išreikštume šį atstumą kilometrais, šis skaičius atrodytų maždaug taip: 399 242 825 942 876 kilometrai. Žinoma, atstumų tarp žvaigždžių kilometrais niekas neskaičiuoja, viskas matuojama šviesmečiais.
 
Kiek žmonių buvo Mėnulyje? (Tautvydas, 7 m.)
1969 m. liepos 20 d. pirmasis ant Mėnulio paviršiaus žengė Neilas Armstrongas, o kartu su juo ir jo kolega Edvinas Bazas Aldrinas. Be jų, Mėnulio paviršiumi vaikščiojo ir mokslinius tyrimus atliko dar dešimt astronautų: 1969 m. Čarlzas Konradas ir Alenas Binas, 1971 m. Alenas Šepardas ir Edgaras Mičelas, 1971 m. Džeimsas Irvinas ir Deividas Skotas, 1971 m. Čarlzas Djukas ir Džonas Jangas, 1972 m. Harisonas Šmitas ir Judžinas Sernanas. Iš viso Mėnulyje pabuvojo dvylika astronautų.
 
Kuo kvepia kosmosas? (Jurga, 5 m.)
Kosmosas yra beorė erdvė, tad mes jo pauostyti negalime. Be to, tai sunkoka būtų padaryti dar ir todėl, kad astronautai dėvi specialius skafandrus. Kartais jie juokauja, kad kosmosas jiems kvepia plastiku. Tačiau astronautai pastebėjo savitą kvapą, sklindantį nuo skafandrų grįžus iš atviro kosmoso, – aštrus ir salsvas skrudinamos mėsos, karšto metalo ir suvirinimo dujų. Tad kosmoso kvapas nėra vienas iš maloniausių.
 
Ar sena yra Žemė? (Vanda, 6 m.)
Paskutiniais mokslininkų skaičiavimais, mūsų planeta atsirado prieš 4,55 milijardo metų. Milijardas atrodo šitaip 1 000 000 000. Ilgą laiką Žemėje nebuvo jokios gyvybės. Ji užgimė tik prieš tris milijardus metų. Prieš du milijonus metų atsirado pirmieji žmogaus protėviai – Homo erectus (t. y. stačiasis žmogus), o tokie žmonės kaip mes – Homo sapiens (t. y. protingasis žmogus) atsirado tik prieš 100 tūkstančių metų. Jei Žemės amžių prilygintume vieniems metams, sakytume, kad žmonės atsirado tik paskutinėmis metų sekundėmis. Štai tokia sena yra mūsų planeta.
 
Kur dingo visi senovėje gyvenę dinozaurai? (Gabija, 7 m.)
Dinozaurai valdė Žemę daug milijonų metų, tačiau prieš 65 milijonų metų jie išmirė. Mokslininkai tiksliai nežino, kodėl. Spėjama, kad tai nutiko dėl milžiniško 12 kilometrų meteorito, kuris nukritęs Žemėn pakėlė į orą tiek daug dulkių, kad jos ilgam uždengė saulės šviesą. Tuo metu pradėjo keistis mūsų planetos klimatas, sumažėjo augalų ir dinozaurams pradėjo stigti maisto. Dinozaurai išmirė ne staiga, jų mažėjo daug tūkstančių metų, kol galų gale nebeliko nė vieno. Kartu su jais išnyko ir begalė kitokių gyvūnų bei augalų. Beje, tai nebuvo vienintelis masinis gyvybės išmirimas Žemės istorijoje. Iš viso jų buvo penki – kaskart išnykdavo apie 80–90 procentų tuo metu planetoje egzistavusios gyvūnijos ir augmenijos.

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?