DJ Voro laisvalaikio tinklas

Ar žinai, kad esi mažasis mokslininkas?

Ar žinai, kad tavyje slypi mažasis mokslininkas? Kaip tai gali būti? – paklausi tu, juk nesi baigęs jokių didžių mokslų, o gal ir į mokyklą tik neseniai pradėjai eiti. Tuoj viską paaiškinsiu. Mokslininkas yra kiekvienas, kuris nenustoja žavėtis pasauliu, nenustoja jo tyrinėjęs, nenustoja siekęs ką nors atrasti pats. Tad jei ir tu sieki pažinti aplink supantį pasaulį, įminti jo mįsles – esi pats tikriausias mažasis mokslininkas.
 
Paprastai visi tavo amžiaus vaikai kasdien atranda vis ką nors nauja. Tie, kas nesiliauja stebėtis pasauliu, ateityje pasiekia daug, tampa mokslininkais arba nuostabiais ir įdomiais žmonėmis. Deja, žmogus, kuriam niekas neįdomu, tampa nuobodus.
 
Kiekvienas mokslininkas – jaunas ar senas – užduoda daug klausimų apie jį supantį pasaulį. Būna, kad tų klausimų kyla tiek, kad neįmanoma į visus atsakyti. Kartais atsakymų tenka ieškoti ilgai – net kelerius metus ar dar daugiau. Aistringus mokslininkus taip smarkiai domina pasaulis, kad jie visą savo gyvenimą skiria ieškojimams – tirti, kas žavi ir kelia nuostabą. Tokie asmenys padaro didelių ir svarbių atradimų. Jei mokslininkai nebūtų žavėjęsi kosmosu, Neilas Armstrongas niekada nebūtų tapęs pirmuoju žmogumi, pasivaikščiojusiu Mėnulyje. Kas žino, galbūt tavo pomėgis domėtis dangaus kūnais nuties žmonijai kelią išsilaipinti kitoje planetoje?
 
Žinau, kad savo tėvelių dažnai klausinėji įvairiausių dalykų. Pavyzdžiui: kodėl šviečia saulė, kodėl dangus mėlynas, kodėl lyja lietus? Taip darai, nes tau įdomu, nes tu esi mažasis mokslininkas. Žinoma, tėveliai nėra enciklopedija ir ne visada išsamiai gali paaiškinti, kodėl vyksta vienas ar kitas reiškinys. Todėl tu, mažasis mokslininkas, niekaip nenustygsti vietoje, kodėl visa tai vyksta? Tokiu atveju imkis darbo pats – susirask reikiamą knygą, skaityk, atlik eksperimentus ar bandymus, tik taip rasi reikiamą atsakymą. Nenusimink, jei iškart nepavyks. Ilgos paieškos tik sustiprina atradimo džiaugsmą.
 
Norėdamas patirti šį džiaugsmą visą gyvenimą, privalai neprarasti gebėjimo būti mažuoju mokslininku. Visai nesvarbu, ar ateityje turėsi, ar neturėsi fizikos ar chemijos mokslo diplomą – ir su juo, ir be jo gali tyrinėti stulbinantį pasaulį, patirti, koks jis didingas.
 
Kai suaugusiųjų ko nors paklausi, kartais išgirsti atsakymą: „Neuždavinėk kvailų klausimų.“ Nukabini nosį. Tau rūpi tai, kas kitiems kažkodėl atrodo kvaila. Atmink – nusiminti neverta, nes, kaip sakė garsus mokslininkas astrofizikas Karlas Saganas: „Kvailų klausimų nebūna.“ Ir nepyk, gal suaugusieji nežino atsakymo, o gal patys apie tai niekada nesusimąstė. Kas žino, gal tu būsi pirmasis, kuriam pavyks rasti atsakymą į tavo užduotą klausimą. Tik smalsumo neprarandantys žmonės tampa didžiais mokslininkais. Tik atkakliai siekiantys pažinti, kaip sukurtas pasaulis, tampa didžiomis asmenybėmis. Tad nenustok visą gyvenimą būti mažuoju mokslininku.
 
 
Rašė Gabrielius E. Klimenka
 

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?