DJ Voro laisvalaikio tinklas

Apie pažinimo džiaugsmą

Ar kada buvai nustebintas kokio dalyko ar reiškinio? Ar stebėjaisi žvaigždėmis, gyvūnais ar kokiomis pasaulio paslaptimis? Ar pamatęs ką įdomaus norėjai sužinoti apie tai daugiau? O gal jau daug dalykų pažinai, bet vis dar negana? Jei taip, sveikinu – esi teisingame kelyje! Neabejok, šis kelias tau žada daugybę nuotykių ir pažinimo džiaugsmo.

Pažinimo džiaugsmas skatina pamatyti slėpiningus pasaulio dalykus, leidžia mėgautis tuo, ko daugelis nė nesugalvotų, pavyzdžiui, kad galima ką nors tyrinėti, o juk tai leidžia pažinti pasaulį tokį, koks jis yra iš tiesų. Jis be galo įdomus ir nuostabus. Negana to, gilindamasis į pasaulio paslaptis tu pats augi kaip asmenybė ir daraisi protingesnis bei išmintingesnis. Šis noras pažinti judina visą pasaulį, kuria mūsų civilizaciją. Būtent pažinimo troškimas leido Kristoforui Kolumbui atrasti Ameriką, Žakui Kusto tyrinėti vandenynų gyvūniją, o Nilui Armstrongui tapti pirmuoju žmogumi, kuris vaikščiojo Mėnulio paviršiumi.
 
Žinoma, ne kiekvienas pažinimas yra toks įspūdingas kaip vaikščiojimas Mėnulyje, tačiau pasaulyje egzistuoja begalė įdomių sričių, kurios suteikia ne mažiau atradimo džiaugsmo. Štai vienas domisi žmogaus sveikata ir pažįsta jo organizmą, kitą žavi robotai ir jis kada nors atras, kaip sukurti dirbtinį intelektą, o kitam patinka dinozaurai ir ateityje, tapęs paleontologu, atras naujų dinozaurų rūšių ir supras, kodėl šie prieš 65 milijonus metų išnyko. Ką gali žinoti, gal jei nesiliausi viskuo domėtis, ir tu tapsi žymiu mokslininku ar atradėju, o gal rašytoju, kaip ir aš. Norėdamas tapti didžia asmenybe, turi išmanyti daug visokių didingų ir įdomių dalykų.
 
Ko gero, nėra srities, kuri neteiktų pažinimo ir atradimo džiaugsmo. Svarbiausia, kad kiekvienoje srityje, kuri tave žavi, siektum kuo didesnio jos pažinimo. Atskleisiu tau vieną paslaptį, kurią supratau iš asmeninės patirties. Dažnai tam tikra sritis iš pradžių gali atrodyti neįdomi ir paskaičius kokią vieną dvi knygas jautiesi viską žinantis. Tačiau atmink, tikrasis atradimo džiaugsmas ateina daug vėliau – kuo labiau imi gilintis į kurią nors sritį, tuo daugiau įdomybių ir paslapčių atrandi. Pasidomėjęs paviršutiniškai, matai tik tai, kas akivaizdu, tačiau sukaupęs daugiau žinių imi atrasti nuostabių tyrimo plotų, apie kuriuos nė neįsivaizdavai.
 
Mokslininkas yra tas, kuris stengiasi pažinti, kurį traukia pasaulio paslaptys Tikras tyrėjas nenustoja domėtis ir žavėtis savo sritimi, nes kitaip praranda bet kokį norą gilintis toliau. Praranda atradimo džiaugsmą ir nebegali būti tikru mokslininku. Toks pats principas veikia visose gyvenimo srityse, nes pasaulį, save, draugus, Dievą, mokslą ir begalę kitų dalykų mes pažįstame iš to, ką žinome, o ne iš to, ko nežinome. Ne be reikalo mūsų senoliai sakydavo du posakius „Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi“ ir „Kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių“. Tu net neįsivaizduoji, kiek šiuose žodžiuose daug tiesos! Žinios daro tave protingesnį ir daug įdomesnį draugams.  Kaip jau sakiau, kuo labiau giliniesi, tuo daugiau visokių įdomybių atrandi, tada tampi dar įdomesnis ir protingesnis, o tada vėl ką nors atrandi – taip patiri vis daugiau pažinimo džiaugsmo ir daraisi vis įdomesne asmenybe.
 
Dabar atskleisiu tris būdus, kaip siekti pažinimo, nors gal geriau turėčiau sakyti, kad tiesiog priminsiu, nes juos turbūt ir taip žinai bei aktyviai naudoji.
 
Knygos – tai puikus pažinimo būdas mėgstantiems ir norintiems skaityti. Kad tau tai patinka, net neabejoju, juk skaitai šį Bitutės žurnalą. Manau, tai vienas geriausių pažinimo būdų, nes vis gali sugrįžti prie jau skaityto teksto, neskubėdamas ir viską apmąstydamas.
 
Antrasis iš puikiausių pažinimo būdų, kurį be galo svarbu derinti su knygų skaitymu, yra praktika. Štai paskaitei apie žvaigždes bei planetas, pasiimi teleskopą ir bandai surasti, kur yra Marsas ar Saturnas; pasiimi žvaigždėlapį ir dangaus skliaute ieškai sužymėtų žvaigždynų. Skaityti knygas – puiku, bet daug puikiau, kad tai, ką perskaitei, stengiesi išbandyti praktiškai.
 
Dar vienas gana neblogas pažinimo būdas yra pažintinių televizijos laidų ir dokumentinių filmų žiūrėjimas. Šis būdas nėra toks geras kaip skaitymas, nes pažintinis filmas bėgo ir prabėgo, tad daug ką gali pražiopsoti, tačiau jis puikiai tinka tada, kai nėra galimybės apie ką nors paskaityti. Aš pats nuo vaikystės mieliau žiūrėjau laidas apie gamtą, dinozaurus ir kosmosą nei animacinius filmus, tad ir tau linkiu to paties.
 
 Taigi, nepamiršk ieškoti sričių, į kurias gilindamasis patirtum tikrą pažinimo džiaugsmą. Šis džiaugsmas gali tapti tavo gyvenimo kelrode žvaigžde. Nepamiršk, kad pasaulyje tiek daug paslapčių, kad joms pažinti gali neužtekti viso gyvenimo. Jei kartais šių paslapčių nematai, vadinasi, dar per mažai domėjaisi. Nenustok irtis į pažinimo gilumą – tikrai patirsi įdomių nuotykių ir begalinį pažinimo džiaugsmą.
 
Gabrielius E. Klimenka
 

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?