DJ Voro laisvalaikio tinklas

Seniausias muzikos instrumentas – būgnas!

Sveiki, vaikai! Aš, DJ Voras, grįžtu su įdomiais faktais, nepakartojamomis istorijomis ir netikėčiausiais pašnekesiais apie muziką! Ilgai sukau galvą ir savo šilkinius voratinklių siūlus galvodamas, apie ką jums šį mėnesį papasakoti. Ir pamaniau, kad turiu grįžti pas jus su trenksmu!
 
Vaikai, turbūt visi esate girdėję tokį muzikos instrumentą, pavadinimu būgnas? Bū-bū-būūūūgnas, net pats pavadinimas skamba kaip būgno leidžiami garsai, ar ne? Iš pirmo žvilgsnio šis instrumentas atrodo gana paprastas, bet išmokti gerai groti būgnais – oi, kaip sudėtinga! Susipažinkime su šiuo įdomiu instrumentu iš arčiau. Kas žino, gal tarp mūsų užaugs koks nors garsus būgnininkas. Net aš kartais savo ilgomis kojomis į medžio šakas pamušinėju.
 
Būgnas – seniausias muzikos instrumentas, atsiradęs dar su pirmaisiais žmonėmis. Tai mušamasis instrumentas, priklausantis membranofonų tipui. Iš kur toks sudėtingas pavadinimas? Būgno paviršius – tai membrana, kurią mušant rankomis arba lazdelėmis išgaunamas garsas. Membrana – tai tokia plėvelė arba tampri plokštelė virpesiams perduoti. Būtent toji membrana ir sukuria mums taip gerai pažįstamą būgnų garsą. Įdomu tai, kad nuo pat seniausių laikų, kai atsirado būgnai, jų konstrukcija, arba kitaip – išvaizda ir sudėtinės dalys – nelabai pasikeitė. Įsivaizduokite – net šiandien galite mušti panašų būgną į tą, kokį mušė dar urviniai žmonės!
 
Būgnas yra labai dažnai naudojamas instrumentas. Kone nė viena muzikos rūšis neapsieina be šio instrumento. Pavyzdžiui, net atliekant tokius skirtingus muzikos žanrus kaip rokas ir popmuzika mušami būgnai. Dabar mums įprasta, kad būgnai naudojami muzikai, tačiau pačiais seniausiais laikais, kai tik atsirado žmonės, būgnai buvo naudojami religinėms apeigoms ir ritualams. Vėliau šis instrumentas tapo ir bendravimo priemone – mušdami būgnus žmonės pranešdavo svarbiausias žinias ar perspėdavo apie pavojus.
 
Galima mušti vieną būgną rankomis arba lazdele. Galima mušti ir keletą, kurių kiekvienas skambės vis kitaip. Jeigu lankysitės daugybėje koncertų, pamatysite, kad skirtingiems muzikos stiliams naudojami vis kitokie būgnai. Kartais būgnininkas (dažniausiai jis būna įsitaisęs scenos centre, dainininkui už nugaros) sėdi prie kelių būgnų, o kartais ir prie visos galybės! Taip vadinamas būgnų sąstatas, kurį sudaro daugiau nei vienas būgnas. Pirmą kartą su tokia daugybe būgnu buvo grota Jungtinėse Amerikos Valstijose, Naujojo Orleano mieste. Žmonės pastebėjo, kad vienu metu būgnininkas gali groti keliais būgnais. Įsivaizduokite, kelis būgnus galėčiau mušti aš, Dj Voras, turėdamas tiek rankelių ir kojelių... Tik mokytis man reikėtų labai ilgai ir daug, nes dažnai nuo būgnininko priklauso, ar muzikantai gerai atliks kūrinį – juk būgnininkas muša kūrinio ritmą!
 
Pasakoju jums nuolat kartodamas žodį „būgnas“, bet ar žinote, kad yra ne viena būgnų rūšis? Tai didysis būgnas, lėkštės, gongas, mažasis būgnas ir dar daugybė kitų. O šiais laikais žmonės tokie išradingi, kad mušamuosius instrumentus pasigamina iš įvairiausių daiktų! Pavyzdžiui, muša senas tuščias skardines, įvairiausius buities rakandus ar dėžes.
 
Būgnas – labai įdomus instrumentas. Iš pirmo žvilgsnio atrodo toks paprastas, bet kiek skirtingų garsų galima juo išgauti! O dar tas linksmas ir žaismingas pavadinimas!
 
Rašė Gabrielė Navikaitė
 
 

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?